Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki
Gmina Recz -
Urząd Miejski w Reczu
  • Logo Biuletyn Informacji Publicznej
  • Logo Unii Europejskiej

Wielgoszcz

Wielgoszcz (do 1945 r. Konraden)

Lokalizacja

Wieś Wielgoszcz położona jest w środkowej części gminy, ok. 3 km na płn.-wschód od Recza, po obu stronach lokalnej drogi nr 10 (Stargard Szcz. - Kalisz Pom.). Sąsiednie miejscowości to: Suliborek (ok. 2,5 km na płn.-zachód), Nętkowo (ok. 3,5 km na płd.-wschód). Na płd.-wschód od zabudowań rozciąga się rezerwat przyrody "Grądowe Zbocze", przepływa także Reczanka.

Historia

Po raz pierwszy w źródłach wieś Conradesdorf (Conraden) pojawia się pod koniec XIII w. jako część uposażenia klasztoru cysterek z Recza. Niestety brak późniejszych danych dotyczących tych dóbr. Niektóre źródła podają, że od 1370 r. do XVI w. Wielgoszcz należała do lenna Wedlów z Recza.

Po sekularyzacji w 1552 r. dóbr kościelnych przez margrabiego Jana z Kostrzyna utworzono domenę recką siedzibę amtu (urzędu) umieszczono w dawnych zabudowaniach klasztornych.

W 1825 r. po wykupieniu przez Recz praw do folwarku i wytyczeniu granic, pozostałe dobra domeny w 1826 r. zostały sprzedane jako dzierżawa generalna w prywatne ręce. W 1829 r. rozebrano pozostałości kościoła klasztornego, w latach 1834-35 zburzono resztę zabudowań poklasztornych, część materiału rozbiórkowego wykorzystano przy wznoszeniu zabudowy nowopowstałego folwarku Wielgoszcz (Konraden).

W końcu XIX w. (w okresie budowy linii kolejowej) odcinek szosy głównej z Recza do Kalisza Pomorskiego poprowadzono przez Wielgoszcz i Słutowo. 1 sierpnia 1895 r. otwarto oficjalnie linię kolejową na trasie Kalisz Pom. Drawno - Choszczno. W tym czasie połączenie kolejowe z Kaliszem Pom posiadał także Recz, ostateczne zakończenie robót na trasie do Stargardu nastąpiło w 1896 r. Z tego właśnie okresu pochodzi kamienno-ceglany wiadukt w Wielgoszczy.

Przypuszczalnie do 1945 r. był to majątek państwowy działała tu gorzelnia i krochmalnia. W czasie II wojny światowej w majątkach Pomień i Wielgoszcz pracowali jako robotnicy przymusowi polscy jeńcy wojenni.

Po wojnie majątek (park, dwór - rozebrany w l. 50 XX w. i przyległe grunty) upaństwowiono, później powstało tu PGR, zabudowania zostały natomiast przyznane rolnikom indywidualnym.