Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki
Gmina Recz -
Urząd Miejski w Reczu
  • Logo Biuletyn Informacji Publicznej
  • Logo Unii Europejskiej

Słutowo

Słutowo (do 1945 r. Steinberg)

Lokalizacja

Słutowo to niewielka wieś (osada pofolwarczna) położona w pólnocnej części gminy ok. 4km od Recza. Sąsiednie miejscowości to: Suliborek (ok. 3,5 km na płn.-zachód), Nętkowo (ok. 2,5 km na płd.-wschód). Wieś położona po obu stronach drogi nr 10. Przez obszar wsi przepływa kilka cieków m.in. Górny Młyn - lewy dopływ Iny.

Historia

Wieś o metryce średniowiecznej, po raz pierwszy wymieniana w źródłach w 1337 r. w Landbuchu Nowomarchijskim, zasiedlona przez kolonistów niemieckich. Od połowy XIV w. należała do rodu von Wedel. Przypuszczalnie na przełomie XV/XVI w. w Słutowie został wzniesiony kamienny kościół. Folwark jest wzmiankowany już w 2 poł. XVI w. jako właściciel wymieniany jest Hasso v. Wedel, któremu margrabia Jan z Kostrzyna darował 15 łanów. Jego spadkobierca Berndt v. Wedel, żonaty z Anną Marią z.d. von Flemming został upamiętniony na dzwonie kościelnym z 1608 r. Podczas wojny 30-letniej (1618-1648) Słutowo (podobnie jak inne wsie Ziemi Reczańskiej) uległy spustoszeniu.

Pod koniec XVII w. wieś przeszła na własność rodu von Blankensee, wywodzącej się z Płotna. W 2 poł. XVIII w. wieś należała do Friedricha W. v. Blankensee królewskiego nadleśniczego, który zmarł bezpotomnie, pochowany w 1803 r. na cmentarzu przykościelnym, majątek przeszedł na inną linię rodu (z Ogard).

W 1828 r. dobra słutowskie nabył mieszczanin Franz Heinrich Haken. W 1841 r. jego syn wykupił wszystkie gospodarstwa chłopskie i systematycznie podnosił wartość majątku. W tym okresie wzniesiono nowe budynki gospodarcze, wprowadzono hodowlę owiec na szeroka skalę, podaje się, że działała tutaj szkoła. Na przełomie XIX/XX w. we wsi działały dwa zakłady kamieniarskie (tłuczeń drogowy, budulec). Własnością rodziny Hakenów folwark pozostał do końca II wojny światowej.

Po 1945 r. majątek upaństwowiono, w następnych latach jako PGR wchodził w skład KPGR Choszczno - Zakład Rolny Recz. Obecnie w zasobach AWRSP - większość budynków opuszczona, część zrujnowana; dwór częściowo rozebrany już w latach 1981-82 resztki w postępującej ruinie.