Punkty dystrybucji tabletek z jodkiem potasu na terenie gminy Recz, zostały wyznaczone w poniższych lokalizacjach:
- Urząd Miejski w Reczu, ul. Ratuszowa 17, tel. (95) 765 44 61
- Miejsko Gminny Ośrodek Kultury i Sportu, ul. Ratuszowa 27
Podejmowane obecnie działania to standardowa procedura przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego. Jednocześnie informujemy, że obecnie takiego zagrożenia nie ma, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki. Jeżeli doszłoby do zdarzenia radiacyjnego komunikat o tym zostanie podany w mediach ogólnopolskich i lokalnych. A dystrybucja tabletek ruszy natychmiast po wydaniu rozporządzenia porządkowego Wojewody Zachodniopomorskiego.
Profilaktyka jodowa
Przyjęcie tabletki nasyca tarczycę stabilnym jodem, blokując tym samym wchłanianie przez nią radioaktywnego jodu oraz zapobiega jego gromadzeniu się.
Dawkowanie jest uzależnione od wieku osoby przyjmującej:
-
dorośli do 60 roku życia i dzieci powyżej 12 roku życia. - 2 tabletki (co odpowiada 100 mg jodu)
-
dzieci od 3 do 12 roku życia - 1 tabletka (50 mg jodu)
-
dzieci od 1 miesiąca życia do 3 roku życia - 1/2 tabletki (25 mg jodu)
-
noworodki - 1/4 tabletki (12,5 mg jodu)
-
kobiety w ciąży i karmiące piersią - 2 tabletki (100 mg jodu).
Tak jak w przypadku innych leków, także w przypadku tabletek ze stabilnym jodem, jeśli występują jakiekolwiek obawy, choroby przewlekłe lub jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do możliwości przyjęcia leku, należy skonsultować się z lekarzem. Nie wolno ich brać "prewencyjnie".
Przypominamy, że proces wydawania preparatu ze stabilnym jodem może zostać uruchomiony dopiero w sytuacji zagrożenia radiacyjnego w przypadku awarii elektrowni jądrowej i uwolnienia do atmosfery radioaktywnego jodu, po uprzednim wydaniu rozporządzenia porządkowego Wojewody Zachodniopomorskiego w sprawie wprowadzenia działań interwencyjnych o czym mieszkańcy gminy zostaną powiadomieni za pomocą mediów ogólnopolskich i lokalnych.
Uruchomienie lokalnych procedur informowania o zagrożeniu. Na terenie gminy zostanie uruchomiona procedura informowania tj. ostrzegania ludności – polegająca na przekazywaniu komunikatów za pomocą poniższych środków:
- elektronicznej syreny alarmowej zamontowanej na Urzędzie Miejskim w Reczu /komunikaty głosowe/;
- urządzeń rozgłoszeniowych /głośnomówiących/ zamontowanych na pojazdach Policji, OSP, PSP;
- internetowych mediów społecznościowych;
- poprzez Sołtysów;
- telewizji i radia;
- innych dostępnych form i środków.