Wsparcie realizacji zadania publicznego pod nazwą: "PRZYSTANEK EŚ" realizowanego w ramach Programu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej " Od zależności ku samodzielności"- edycja 2024
Całkowity koszt zadania publicznego: 43 514,00 złotych
Dotacja z budżetu państwa: 34 811,00 złotych
Środki finansowe własne: 7 203,00 złotych
Wkład osobowy: 1 500,00 złotych
Umowa o finansowanie zadania: wrzesień 2024 rok
Celem głównym projektu jest umożliwienie osobom z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnością intelektualną przezwyciężenia ich trudnej sytuacji życiowej, której własnym staraniem nie są one w stanie samodzielnie pokonać, wykorzystując własne usprawnienia, zasoby i możliwości.
Środowiskowy Dom Samopomocy w Reczu przygotowując projekt pn.”PRZYSTANEK EŚ” kierował się stereotypowym i fałszywym obrazem osób z niepełnosprawnościami, obecnym w środkach masowego przekazu, przesądów i mitów utrwalonych w społeczeństwie. Szeroki dostęp do mediów i ogromny ich wpływ na kształtowanie opinii dodatkowo utrwalają stereotypy, czyniąc szkody w społecznym odbiorze osób z niepełnosprawnościami. Zazwyczaj osoby z niepełnosprawnościami występują w roli ludzi potrzebujących pomocy, godnych pożałowania lub super bohaterów. Powoduje to popadanie tych osób ze skrajności w skrajność,
a co za tym idzie brak tzw. „normalności”.
a co za tym idzie brak tzw. „normalności”.
Osobom z niepełnosprawnościami (Osoby z zaburzeniami psychicznymi i z niepełnosprawnością intelektualną) towarzyszy często wzrost poczucia zagrożenia społecznego i ostracyzmu społecznego. Zatem nasz PROJEKT PN.”PRZYSTANEK „EŚ””, to także wprowadzanie społeczności lokalnej – ludzi „zdrowych” do świata osób z niepełnosprawnościami aby razem współtworzyć i współdziałać, scalić go w jedną całość, gdzie każda ze stron dokonuje zmian, rozwoju.
W projekcie grupą docelową jest 20 osób z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnością intelektualną/ Uczestników ŚDS. Ponadto w projekcie wezmą udział sąsiedzi, rodzice i rodziny (Uczestników ŚDS) osób z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnych intelektualnie z terenu Gminy Recz- grupa docelowa 15 osób . Uczestnicy projektu podpiszą deklarację uczestnictwa w projekcie pn.”Przystanek EŚ”.
Miejscem realizacji zadania będą sale/ pomieszczenia Środowiskowego Domu Samopomocy w Reczu. Budynek parterowy, bez barier architektonicznych, dostępny dla każdego, wszystkie sale przystosowane są do zajęć z ON. Budynek usytuowany jest w cichym i bezpiecznym, pełnym zieleni miejscu- w bliskim sąsiedztwie Parku Miejskiego w Reczu. Ponadto miejsce realizacji zadania- konferencji podsumowującej projekt i wystawa zdjęć artystycznych odbędzie się w MGOKiS w Reczu.
Piknik integracyjny pn. „Razem możemy więcej” – dla osób z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnych intelektualnie oraz ich rodzin, sąsiadów, społeczności lokalnej, przedstawicieli władz lokalnych, instytucji, wolontariuszy/ uczniów SP Recz. Integracja osób zaburzonych psychicznie i niepełnosprawnych intelektualnie i ich rodzin ze środowiskiem lokalnym poprzez promowanie dobrych praktyk i innowacyjnych działań w zakresie pomocy, w tym usług świadczonych na rzecz osób z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnością intelektualną przez ośrodek wsparcia – ŚDS w Reczu. W przygotowaniu i obsłudze Pikniku Integracyjnego zaangażowani w pomoc będą wolontariusze-Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Reczu- Samorząd Uczniowski z opiekunem.
W ramach projektu pn.”Przystanek „EŚ”” przeprowadzone zostaną spotkania z psychologiem i coachem mające na celu zrozumienie własnej sytuacji i poprawę kontaktu z otoczeniem, edukowanie i motywowanie się osób chorujących psychicznie i osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz ich rodzin w dążeniu do samodzielności. Wzmacnianie motywacji w kierunku rozwoju zainteresowań i umiejętności, które wpłyną pozytywnie na samoocenę uczestników oraz będą prowadziły do ich usamodzielnienia.
Ponadto zostaną przeprowadzone warsztaty filmowe, z fotografii artystycznej oraz z art- recyklingu.
W/w warsztaty są dostosowane do potrzeb i możliwości/ predyspozycji osób z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnych intelektualnie. Uczestnicy podczas warsztatów filmowych nabędą umiejętności zbierania, nagrywania i montowania materiału filmowego oraz dźwiękowego, obsługi kamery, laptopa, rejestratora dźwięku. Dzięki nabytym umiejętnościom zostaną nagrane
i zmontowane, a następnie udostępnione w mediach społecznościowych FB Środowiskowy Dom Samopomocy oraz kanale YouToube.
i zmontowane, a następnie udostępnione w mediach społecznościowych FB Środowiskowy Dom Samopomocy oraz kanale YouToube.
W ramach projektu planowany jest 30 minutowy film końcowy. Materiał do filmu zostanie zebrany przez uczestników projektu przez cały okres jego realizacji i wyemitowany podczas konferencji podsumowującej projekt:
1. Serial kulinarny 6 odcinków- pn. „Gotuj z Esiem”- integracyjne gotowanie
2. Mini serial 10 odcinków- pn. „Rozmowy na ławeczce”- integracyjne rozmowy
3. Podcasty pn. „Integracja” -3 publikacje dźwiękowe- integracyjne rozmowy o INTEGRACJI
4. Film podsumowujący projekt pn. „Co w Esiu piszczy” -30 minut- życie codzienne w ŚDS w Reczu podczas realizacji projektu.
Podczas warsztatów z fotografii artystycznej, uczestnicy nabędą umiejętności wykorzystania światła do robienia zdjęć artystycznych. Nabędą umiejętności odwzorowywania świata swoimi oczami, według swojej własnej wizji, ponieważ fotografia artystyczna wcale nie musi być jasna i zrozumiała, ma być piękna i niepowtarzalna. Ponadto podczas warsztatów zostanie wykonana sesja zdjęciowa w kostiumach/ strojach stworzonych podczas warsztatów z art- recyklingu. Zdjęcia artystyczne zostaną zaprezentowane podczas konferencji podsumowującej projekt.
W/w warsztaty mają na celu wzmacnianie motywacji w kierunku rozwoju zainteresowań i umiejętności, które wpłyną pozytywnie na samoocenę uczestników oraz będą prowadziły do ich usamodzielnienia. Rozwój nowych form i metod wsparcia środowiskowego dla osób z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnością intelektualną.
Konferencja podsumowująca projekt pn.”Przystanek EŚ” połączona jest z projekcją filmu pn.”Co w Esiu piszczy” ukazujący rzeczywistość i codzienne zmagania uczestników projektu podczas jego realizacji. Ma na celu nie tylko podsumowanie projektu, przedstawienie osiągniętych celów, ale także upowszechnienie wiedzy na temat form wsparcia środowiskowego dla osób z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnością intelektualną. W przygotowaniu i obsłudze konferencji zaangażowani w pomoc będą wolontariusze-Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Reczu- Samorząd Uczniowski z opiekunem.
W/w działania będą promowane przez Uczestników projektu oraz osoby zaangażowane w jego realizacje w zakupionych do tego celu koszulkach z logo i nazwą projektu.
Projekt odpowiada na potrzeby:
• Potrzeba bezpieczeństwa;
- potrzebę pewności siebie
-potrzeba oparcia
- potrzeba zdrowia psychicznego
• Potrzeba przynależności;
- akceptacji ze strony innych osób
-przyjaźni
- porozumiewania się
- utrzymywania relacji rodzinnych
- przynależności do danej grupy/ do danego środowiska
• Potrzeba uznania;
-potrzeba niezależności
- poczucie własnej wartości
- szacunku do samego siebie
-szacunku ze strony innych
• Potrzeba samorealizacji
- rozwoju osobistego
- odnoszenia sukcesów
- doznań estetycznych/ kulturalnych
-awansu społecznego
W/W działania w projekcie posiadają uzupełniający charakter działań, są komplementarne. Skutecznie zaspokajają potrzeby, rozwiązują problemy i odpowiadają na wyzwania rozwojowe.