Rybaki zlokalizowane są w północnej części gminy, oddalone ok. 3,5 km na północ od Recza, położone na zachód od drogi nr 151 (z Recza do Ińska). Sąsiednie miejscowości to: bezpośrednio od wschodu Suliborek; Sokoliniec (ok. 2,5 km na wschód). Przepływająca na wschód od Rybaków Ina stanowi naturalną granicę z Suliborkiem.
Gród w Rybakach nad Iną został wzniesiony wcześniej, bo już ok. poł. VII. Aby strzec linii obronnej na Inie w IX-X w. na tym odcinku rzeki funkcjonowało 6 grodów: w Rybakach, trzy grody w Reczu i po jednym w Pomieniu i Sławęcinie.
Przypuszczalnie w XIII w. w okresie kolonizacji niemieckiej powstała wieś Rybaki, wymieniana w 1337 r. w Landbuchu Nowomarchijskim jako ""Ziegenhagen". Należała wówczas do rycerskiego rodu von Zehdenów spod Recza, być może w owym okresie istniał we wsi kamienny kościół. Kolejnymi właścicielami wsi był ród v. Günstenberg (1601-1745) a w 1690 r, jeszcze jako właściciela wymienia się Hansa R. v. Arnswalde.
W I poł. XVIII w. Rybaki wielokrotnie zmieniały właścicieli, aż do 1760 r. , kiedy nabył je Hans A. v. Blumenthal - właściciel Sokolińca. Za jego życia w 1756 r. dobra w Sokolińcu i Sicku poddano alodyfikacji (majątki dziedziczne). W 1783 r. majątek w Rybakach nabył Ewald F. v. Wedel a w 1812 mieszczanin - niejaki Hoffmüller. Zabudowa gospodarcza usytuowana była na wysokim, zachodnim brzegu Iny, park ukształtowano na stromej skarpie i w dolinie rzeki. (przypuszczalnie w 2 poł. XVIII w.)
Już w 1784 r. potwierdzono istnienie młyna wodnego na Inie, który funkcjonował od maja do listopada: posiadał dwa koła, jeden kanał, dwa złożenia kamieni. Wymienia się także młynarza Augusta Neumanna. Młyn funkcjonował do końca lat 80-tych XX w. obecnie w rękach prywatnych (nie działa).
Do 1945 r. dzieje majątku w Rybakach związane były z właścicielami majątku w Sokolińcu. Podczas II wojny światowej w lutym i marcu 1945 r. w Suliborku przebiegała linia frontu. Obie miejscowości w tym czasie wielokrotnie przechodziły z rąk do rąk. Zniszczeniu uległ kościół, większość zabudowy chłopskiej i folwarcznej (w tym także pałac). Po II wojnie dobra upaństwowiono, następnie utworzono PGR, wzniesiono nowe budynki gospodarcze i bloki mieszkalne; po ich rozwiązaniu w zasobach AWRSP.
Kamila Radzio
Rybaki
73-210 Recz