13-11-2023 • Aktualności
Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada zostało przywrócone przez Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej ustawą z 15 lutego 1989 r. pod nazwą " Narodowe Święto Niepodległości". Z kolei 11 listopada 1997 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę głosząca m. in.: "Ta uroczysta rocznica skłania także do refleksji nad półwieczem, w którym wolnościowe i demokratyczne aspiracje Polaków były dławione przez hitlerowskich i sowieckich okupantów, a następnie - obcą naszej tradycji - podporządkowaną Związkowi Radzieckiemu komunistyczną władzę".
Dla upamiętnienia wydarzeń sprzed 105 lat, w sobotę 11 listopada 2023 r., o godzinie 15:00 mszą świętą w Kościele pw. Chrystusa Króla w Reczu rozpoczęto uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości. Po jej zakończeniu, delegacje udały się pod Pomnik Wdzięczności, gdzie zostały złożone wiązanki kwiatów.
Na miejsce uroczystości wprowadzona została kompania honorowa choszczeńskiego dywizjonu artylerii samobieżnej pod dowództwem ppor. Karola Pochodaja.
Dowódca uroczystości porucznik Jarosław Badyra złożył meldunek pełniącemu obowiązki dowódcy Garnizonu Choszczno majorowi Bartłomiejowi Dadyńskiemu o gotowości pododdziałów do uroczystego apelu pamięci.
Podczas uroczystości nie mogło zabraknąć tak ważnych elementów celebracji Obchodów Dnia Niepodległości, jak: podniesienie flagi państwowej na maszt, odśpiewanie przez zebranych hymnu narodowego, salwa honorowa.
Burmistrz Recza Wiesław Łoński podczas swojego przemówienia serdecznie podziękował wszystkim zgromadzonym za przyjęcie zaproszenia na uroczystość, gdzie wspólnie można było uczcić tak ważne historyczne wydarzenie.
W sposób szczególny Włodarz podziękował komendantowi Centrum Szkolenia Bojowego w Drawsku Pomorskim - płk Krzysztofowi Dudzie, dowódcy Dywizjonu z Choszczna - płk Sebastianowi Hałajdzie, oraz płk Andrew Betsonowi - dowódcy 1 Batalionu Pułku Kawalerii, wchodzącego w skład 2 Brygady Sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych za życzliwość i obecność wojsk na obchodach Święta Niepodległości.
Podziękowania trafiły również na ręce majora Marcina Smusa - za zaangażowanie w budowaniu i umacnianiu współpracy wojska z samorządem i mieszkańcami Gminy Recz.
"Obecność wśród nas żołnierzy Wojska Polskiego, a także żołnierzy Armii Stanów Zjednoczonych potwierdza zacieśnianie współpracy wojskowej sił NATO na terenie Polski i podkreśla więzy łączące nasze armie i nasze kraje, a co jest również bardzo ważne, właściwe relacje mieszkańców Gminy Recz z żołnierzami, zarówno stacjonującymi na pobliskim Poligonie Drawskim, jak i służącymi w Dywizjonie Artylerii Samobieżnej w Choszcznie" - mówił Burmistrz.
Podkreślił również jak obecność wojsk daje naszej społeczności poczucie bezpieczeństwa, pomimo niepokoju związanego z tym., co dzieje się nie tylko za wschodnią granicą, ale również w innych regionach świata.
Wzorem ubiegłych lat uroczystość zakończyła wyśmienita akademia słowno - muzyczna przygotowana przez nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej im. Stefana Czarnieckiego w Reczu.
Więcej zdjęć w galerii: https://www.facebook.com/photo/?fbid=825103159617604&set=pcb.825104406284146