18-03-2022 • Aktualności
Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. z 2022 r. poz. 583) określa zasady legalizacji pobytu oraz pakiet świadczeń dla obywateli Ukrainy. Świadczenia mają również otrzymać Polacy, przyjmujący uchodźców z Ukrainy. Poniżej zasady, na podstawie których podmioty, w szczególności osoby fizyczne prowadzące gospodarstwo domowe zapewniające zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy, o których mowa w art. 1 ust. 1 ww. ustawy, będą mogły uzyskać świadczenia.
Podmioty, w tym osoby fizyczne, które zapewniły zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy, przybyłym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa oraz obywatelom Ukrainy posiadających Kartę Polaka, którzy wraz z najbliższą rodziną z powodu tych działań wojennych przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, będą mogły ubiegać się o świadczenie pieniężne z tego tytułu. Świadczenie to będzie przysługiwać nie dłużej, niż za okres 60 dni.
Warunki przyznania świadczenia, maksymalną wysokość świadczenia, warunki przedłużania wypłaty świadczenia określono w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 15 marca 2022 r. (Dz. U. z 2022 r. poz. 605). Wzór wniosku o świadczenie pieniężne określono w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 marca 2022 r. (Dz. U. z 2022 r., poz. 608).
Wniosek o świadczenie pieniężne powinien zawierać:
Każdemu podmiotowi, w szczególności osobie fizycznej prowadzącej gospodarstwo domowe, który zapewni zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy (którzy przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa oraz obywateli Ukrainy posiadających Kartę Polaka, którzy wraz z najbliższą rodziną z powodu tych działań wojennych przybyli na terytorium RP), na jego wniosek.
Świadczenie pieniężne nie przysługuje, jeżeli:
– za osobę objętą zakwaterowaniem na wskazany okres wypłacono już świadczenia,
– za okres, którego dotyczy wniosek podmiot, o którym mowa w pkt. 1 wniosku otrzymał dodatkowe wynagrodzenie, w tym za wynajem,
– warunki zakwaterowania i wyżywienia zagrażają życiu lub zdrowiu ludzi;
– we wniosku o przyznanie świadczenia podano nieprawdę.
Świadczenie jest przyznawane na podstawie wniosku, za okres faktycznego zapewniania zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy, nie dłużej niż za okres 60 dni i jest wypłacane z dołu. W szczególnie uzasadnionych przypadkach okres wypłaty świadczenia, za zgodą wojewody, może zostać przedłużony na okres dłuższy niż 60 dni.
Gmina może uzależnić przyznanie lub wypłatę świadczenia od weryfikacji warunków zakwaterowania i wyżywienia.
Wysokość świadczenia pieniężnego wynosi 40 zł za osobę dziennie.
Świadczenie wypłacane jest z dołu na wskazany przez wnioskodawcę rachunek bankowy.
Wnioski o świadczenie pieniężne będzie można składać:
Ubiegający się o świadczenie pieniężne składa oświadczenie o prawdziwości danych zawartych we wniosku, pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
UWAGA!
Wnioskodawca składa jeden wniosek wskazując liczbę przyjętych osób wraz z załącznikami - kartami osób przyjętych do zakwaterowania.
WZÓR WNIOSKU oraz KLAUZULE INFORMACYJNE O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH poniżej:
Do pobrania:
- Klauzula informacyjna art. 13 RODO