18-03-2022 • Aktualności
***
Oferta pracy może wydawać się bardzo lukratywna. Zanim jednak uchodźca zdecyduje się skontaktować z pracodawcą, musi sprawdzić w Internecie, czy taka firma w ogóle istnieje i czy znajduje się pod wskazanym adresem. Policjanci przestrzegają przed przekazywaniem pracodawcy oryginałów dokumentów, takich jak paszporty czy telefony, to samo dotyczy osób oferujących dowóz lub zakwaterowanie.
Zanim uchodźca wsiądzie do cudzego samochodu, należy spisać numer rejestracyjny lub zrobić zdjęcie samochodu i wysłać je do znajomych lub organizacji, która do tej pory mu pomagała.
W Polsce przed podjęciem pracy zawiera się umowę, która określa prawa i obowiązki, a także płacę minimalną. Wszystkie te informacje należy sprawdzić online przed zaakceptowaniem oferty.
Jeżeli transport i praca mają znajdować się poza granicami Polski, uchodźca musi najpierw sprawdzić lokalizację konsulatu lub ambasady Ukrainy w kraju, do którego się udaje. – Warto spisać swoje dane kontaktowe na kartce, bo telefon zawsze może się rozładować – mówi Shibyak. Miej kartę z adresem w języku polskim i daj ją dzieciom
Kilka dni temu zagubiona kobieta pojechała do Bielska-Białej. Mówiła tylko po ukraińsku. Zapytała w drodze do swojego tymczasowego mieszkania. Zapamiętała tylko mieszkanie obok sklepu w dużej sieci handlowej, których jest niestety kilka w mieście. Pytamy Shibyaka, jak pomóc takim ludziom?
– Każdy uchodźca powinien mieć kartę z adresem mieszkania, napisaną po polsku – mówi rzecznik. Dziecko powinno być wyposażone w tę samą kartę.
Na koniec zawsze możesz zadzwonić pod bezpłatny numer alarmowy 112. Dyspozytor skontaktuje się wtedy z uchodźcą z policjantem lub strażą miejską.
© 2011 Recz. Wszystkie prawa zastrzeżone | Deklaracja dostępności
Obsługa techniczna ALFA TV