• Pic 1
  • Pic 2
  • Pic 3
  • Pic 4
  • Pic 5
  • Pic 6
dataDziś jest: Poniedziałek 02 września 2024,
imieniny: Stefana i Juliana

« strona główna

data Funkcjonowanie Przedszkola Miejskiego w Reczu w czasie epidemii od 1 września 2020 r.

data 03-09-2020 • Aktualności

Procedura funkcjonowania Przedszkola Miejskiego w Reczu w czasie epidemii
od 1 września 2020 r.

Podstawa prawna:

art. 10 ust. 1 pkt 1  i art. 68 ust. 1 pkt 6  ustawy z 14.12.2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2020 r., poz. 910),

wytyczne z dnia 25.08.2020 r. Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 1 września 2020 r., wydane na podstawie art. 8a ust. 5 pkt 2  ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. z 2019 r. poz. 59 ze zm.) - dalej u.p.i.s.,

zalecenia z dnia 12.08.2020 r. wydane przez Ministra Edukacji Narodowe i Głównego Inspektora Sanitarnego dla dyrektorów publicznych i niepublicznych szkół i placówek w strefie czerwonej/żółtej, wydane na podstawie art. 8a ust. 5 pkt 2  u.p.i.s.

  • Rozporządzenie MEN w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach
  • Rozporządzeniu MEN w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (art. 30b upo).
  • Rozporządzenie MEN w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (art. 30c upo).

I. Przygotowanie przedszkola do rozpoczęcia zajęć stacjonarnych:

1. Przedszkole zapewnia środki do dezynfekcji rąk i powierzchni przy wejściu do przedszkola, w każdej sali, w której odbywają się zajęcia dydaktyczno – wychowawczo – opiekuńcze, w sanitariatach (mydło i środki higieniczne), w pomieszczeniach szatni, pomieszczeniu do izolacji. Za dostęp do środków dezynfekcyjnych, o których mowa, w danym rejonie odpowiadają pracownicy obsługi. Za zamówienie i dystrybucję środków, o których mowa, odpowiada intendentka.

2. Przedszkole zapewnia termometr bezdotykowy (jeden na przedszkole), który będzie używany w razie konieczności przy wejściach do przedszkola.

3. Przedszkole zapewnia – w miarę możliwości - środki ochrony osobistej dla pracowników przedszkola w postaci maseczek ochronnych, rękawiczek ochronnych, przyłbic Ze względów bezpieczeństwa rekomenduje się posiadanie własnych maseczek ochronnych i rękawiczek ochronnych.

II. Rozkład pomieszczeń i sal dydaktycznych:

  1. Sale dydaktyczne zostają na stałe przypisane dla każdej grupy wg poniższego wykazu:

Grupa I-3,4-latki sala nr I wychowawca J. Górniak, J. Misiek

Grupa II- 6-latki sala nr II wychowawca N. Apanasowicz

Grupa III- 5-latki sala nr III wychowawca M. Król

Grupa IV- 4-latki sala nr IV wychowawca J. Janiak

Grupa łączona 5,6-latki sala nr V wychowawca A. Dziubczyńska

Wychowawcy danych grup pozostają w przyporządkowanej sali do zakończenia czasu pracy. Po zakończeniu zajęć należy wywietrzyć salę oraz zdezynfekować używany sprzęt (odpowiada nauczyciel). Nauczyciel odpowiada za wietrzenie sali

Sale zajęć są dezynfekowane codziennie przez pracowników obsługi po zakończeniu zajęć w każdym pomieszczeniu.

  1. Zajęcia ruchowe odbywają się w grupach w ramach realizacji podstawy programowej, nauczyciel prowadzący zobowiązany jest po zakończeniu zajęć zdezynfekować sprzęt użyty do tych zajęć (piłki, skakanki, koła hula-hop,itp.)

Realizacja zajęć ruchowych i ćwiczeń gimnastycznych wskazana jest na świeżym powietrzu (na terenie ogrodu przedszkola  w wydzielonych strefach, tak aby poszczególne grupy nie mogły się ze sobą łączyć, za zachowanie warunków bezpieczeństwa odpowiada nauczyciel przebywający z grupą). . Informację o tak realizowanych zajęciach należy zamieścić w dzienniku. Z placu zabaw korzystają tylko dzieci będące z grupą i pod nadzorem nauczyciela.

  1. Zajęcia z religii odbywają się w Sali danej grupy, przemieszcza się tylko nauczyciel zachowując wskazania reżimu sanitarnego.
  2. Zajęcia rewalidacyjne, korekcyjno – kompensacyjne oraz logopedyczne odbywają się w gabinecie terapii-jednocześnie w gabinecie podczas zajęć może przebywać jeden nauczyciel oraz dwoje dzieci o ile są z jednej grupy, w pozostałych przypadkach kontakt ograniczamy 1:1  

Po każdych zajęciach w gabinecie nauczyciel dezynfekuje przedmioty oraz pomoce których używał do terapii, pomieszczenie podlega ogólnej dezynfekcji po zakończeniu zajęć, na koniec dnia przez pracownika obsługi, zwłaszcza powierzchnie dotykowe, tj. klamki, ławki, podłoga. Nauczyciel odpowiada za wietrzenie sali.

  1. We wszystkich salach należy usunąć lub uniemożliwić dostęp do wszystkich przedmiotów, których nie można skutecznie umyć lub zdezynfekować (odpowiadają pracownicy obsługi oraz nauczyciele).
  2. W przedszkolu nie będą się odbywały zajęcia pozaprogramowe (zabawy z piłką, tańce) do odwołania.

III. Przyprowadzanie i odbieranie dzieci „do” i „z” przedszkola:

  1. Wejście do przedszkola i szatnia dla grupy I (3-latki) zlokalizowane jest w bocznej części przedszkola przez drzwi balkonowe przy sali grupy I-w szatni może jednocześnie przebywać max  troje rodziców oraz troje dzieci (jedno dziecko-jeden rodzic) pozostali rodzice przyprowadzający musza poczekać na zewnątrz zachowując wskazane środki ostrożności oraz odległość min 1,5m. dzięki ułatwionej widoczności wnętrza szatni umieszczonej w hollu rodzic może kontrolować ilość osób przebywających wewnątrz. Przed wejściem do szatni rodzice zobowiązani są do założenia maseczek oraz rękawic ochronnych. W szatni zapewniony jest dostęp do środków dezynfekujących, za ogólną dezynfekcję szatni odpowiada pracownik obsługi.
  2. Wejście do przedszkola i szatnie dla pozostałych grup tj. grupa II, III, IV i V znajduje się przy wejściu głównym do przedszkola. W przestrzeni szatni może jednocześnie przebywać

5 rodziców z dziećmi (jeden rodzic/opiekun z jednym dzieckiem) oraz troje rodziców z dzieckiem w hollu przed szatnią, pozostali rodzice przyprowadzający musza poczekać na zewnątrz zachowując wskazane środki ostrożności oraz odległość min. 1,5m. dzięki ułatwionej widoczności wnętrza szatni rodzic może kontrolować ilość osób przebywających wewnątrz. W szatni określony jest kierunek wejścia i wyjścia  Przed wejściem do szatni rodzice zobowiązani są do założenia maseczek oraz rękawic ochronnych. W szatni zapewniony jest dostęp do środków dezynfekujących, za ogólną dezynfekcję szatni odpowiada pracownik obsługi.

  1. Przy wejściu do przedszkola każdy ma obowiązek zdezynfekować ręce oraz starać się utrzymywać dystans co najmniej 1,5 m.
  2. Przy każdym wejściu do budynku należy zamieścić informację o obowiązku dezynfekcji rąk, zamieścić instrukcję użycia środka dezynfekującego, numery telefonów do właściwej miejscowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych (odpowiada intendentka).
  3. Odbieranie dzieci z przedszkola odbywa się poprzez zgłoszenie tego faktu osobie pełniącej dyżur w szatni.
  4. Niedozwolone jest korzystanie z placu zabaw po odebraniu dziecka z przedszkola.

 

IV. Szatnie

  1. Przy wejściu do szatni należy umieścić środek dezynfekujący, a każdy  korzystający z szatni zobowiązany jest do dezynfekcji rąk.
  2. Podczas korzystania z szatni należy obowiązkowo mieć założoną maseczkę ochronną.
  3. Szatnia będzie zamknięta dla rodziców w godzinach 8.30-13.30.
  4. Pozostałe przypadki odbioru dzieci należy zasygnalizować dzwonkiem przy drzwiach wejściowych.
  5. Przed wejściem do szatni należy zamieścić informacje o tym, że wstęp do szatni tylko w maseczkach ochronnych
  6. W szatni przed wyjściem grupy na przedszkolny plac zabaw może przebywać tylko 1 grupa korzystających.
  7. Zabrania się przebywania w szatni osób, które w danym momencie nie korzystają z szatni.

V. Toalety

  1. Należy jak najczęściej myć ręce. Dzieci  korzystają z umywalek we własnych salach
  2. Nadzór nad dziećmi przebywającymi w łazience oraz toalecie mają nauczyciele
  3. Po skorzystaniu z toalety należy bezwzględnie umyć ręce.
  4. Nauczyciele korzystają z toalety dla personelu.
  5. Za ogólna dezynfekcję wszystkich toalet oraz łazienek odpowiadają pracownicy obsługi.

VI. Woda pitna

  1. Placówka zapewnia dzieciom wodę pitną z dystrybutorów pod ścisłym nadzorem wychowawcy/opiekuna który przebywa na sali.
  2. Zaleca się korzystanie z kubeczków jednorazowych.

VII.  Kuchnia

  1. Kuchnia przygotowuje posiłki od 1 września zgodnie z odrębnymi przepisami (HACCP) oraz z zachowaniem wytycznych przeciwepidemiologicznych GIS
  2. Zabrania się wnoszenia oraz przechowywania  pokarmów z zewnątrz.
  3. Kuchnię należy wietrzyć co najmniej jeden raz na godzinę.

VIII. Gabinety pedagogów, logopedy, sekretariat

  1. Przed wejściem do w/w pomieszczeń należy obowiązkowo zdezynfekować ręce
  2. W w/w pomieszczeniach jednocześnie mogą przebywać maksymalnie 3 osoby zachowując dystans społeczny.
  3. Po każdych wizytach w gabinetach pedagoga , logopedy, ksero pracownik/nauczyciel zobowiązany jest do zdezynfekowania powierzchni dotykowych i przewietrzenia pomieszczenia.
  4. Po każdorazowym korzystaniu z kserokopiarki należy zdezynfekować powierzchnie dotykowe– odpowiada pracownik korzystający. Kartki do ksero należy przygotować we własnym zakresie.

IX. Pomieszczenia do izolowania osób w przypadku zauważenia objawów chorobowych

  1. W przypadku zauważenia objawów chorobowych dziecko, nauczyciel, pracownik przedszkola obowiązkowo jest izolowany w pomieszczeniu do tego przeznaczonym i oznakowanym (izolatka-pokój nauczycielski )
  2. W/w pomieszczenie zaopatrzone jest w środki dezynfekujące.
  3. W przypadku odizolowania dziecka wychowawca grupy lub osoba, która zauważyła objawy chorobowe zobowiązana jest do poinformowania dyrektora przedszkola oraz poinformowania rodziców o zaistniałej sytuacji.
  4. Rodzice dziecka są zobowiązani do niezwłocznego odebrania telefonu z przedszkola.

X. Komunikacja z rodzicami

  1. Rodzice zobowiązani są do podania swoich aktualnych numerów telefonów i niezwłocznego odebrania telefonu z przedszkola.
  2. Za uzyskanie kontaktu do rodziców lub uaktualnienia nr telefonu odpowiadają wychowawcy grup. Po czym umieszczają je w dzienniku zajęć oraz osobną listę przekazują dyrektorowi przedszkola.
  3. W przedszkolu obowiązują następujące sposoby kontaktu – telefoniczny, informacja przesyłana za pośrednictwem poczty elektronicznej oraz tradycyjnej i „grupa” na platformie FB.

XI. Postępowanie z odpadami jednorazowymi.

  1. Jednorazowe maseczki i rękawiczki należy wyrzucać do odpowiednich pojemników znajdujących się na korytarzach przedszkolnych, zgodnie z wytycznymi GIS.
  2. Za ich utylizowanie po każdym dniu pracy odpowiadają pracownicy obsługi.

XII. Zasady wstępu do przedszkola osób trzecich.

  1. Rodzice korzystają tylko z części wspólnej budynku (szatnia, holl), ale nie dopuszcza się możliwości wejścia  do korytarza przy salach oraz pomieszczeń biurowych (z wyłączeniem sytuacji, gdy dziecko ma objawy chorobowe, a rodzic po kontakcie z placówką odbiera dziecko).
  2. Osoby trzecie – po wcześniejszym umówieniu telefonicznym - wchodząc do przedszkola (wyłącznie główne wejście) zobowiązani są do dezynfekcji rąk, podania celu spotkania i osoby, do której się udają, zmierzenia temperatury. Po w/w czynnościach udają się bezpośrednio do wyznaczonego pomieszczenia. Osoby, o których mowa zobowiązane są do posiadania maseczki ochronnej i rękawiczek jednorazowych. Punkt 2 nie dotyczy przedstawicieli Poczty Polskiej SA, przedstawicieli organu prowadzącego przedszkole, przedstawicieli organu nadzoru pedagogicznego, którzy mogą wejść na teren szkoły zgodnie z wytycznymi GIS.
  3. Pracownicy przedszkola, którzy mają objawy chorobowe powinni zgłosić daną sytuację dyrektorowi przedszkola. Niezwłocznie skontaktować się z lekarzem i uzyskać teleporadę medyczną, a w razie nasilenia się objawów chorobowych skontaktować się z nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
  4. Pracownicy przedszkola, których domownicy przebywają na kwarantannie lub w izolacji domowej nie powinni przychodzić do pracy i zgłosić tą sytuację dyrektorowi przedszkola w celu uzyskania informacji co do alternatywnych warunków pracy.
  5. Dzieci , które maja objawy chorobowe górnych dróg oddechowych nie powinni być wysyłane przez rodziców do przedszkola.
  6. Należy zawiadomić właściwą miejscowo stację sanitarno-epidemiologiczną i stosować jej zalecenia oraz ogólne zalecenia GIS lub Ministra Zdrowia. W miarę możliwości należy sporządzić listę osób, które miały kontakt z osobą podejrzaną o zakażenie.
  7. Należy ustalić z organem prowadzącym i z SANEPID-em potrzebę ewentualnego zawieszenia zajęć stacjonarnych w placówce i jego zakresu.
  8. Należy dokładnie posprzątać i zdezynfekować obszar, na którym poruszała się i przebywała osoba podejrzana o zakażenie.

XIII. Podsumowanie 

  1. Dzieci przebywają głównie w salach na stałe przydzielonych do danej grupy.
  2. Do przedszkola mogą przychodzić tylko dzieci, które nie mają objawów chorobowych.
  3. Każdy pracownik powinien zachowywać dystans od drugiej osoby min. 1,5 m, a jeśli to niemożliwe stosować środki ochrony osobistej.
  4. Wszyscy pracownicy przedszkola, dzieci i rodzice mają obowiązek stosować się do ogólnych zasad higieny i bezpieczeństwa społecznego.
  5. W celu monitorowania pracy każdy pracownik obsługi jest zobowiązany do codziennego wypełniania karty pracy i pod koniec tygodnia dostarczenia jej do intendentki. Należy obowiązkowo wypełniać kartę ewidencji pracy niezwłocznie po przyjściu do pracy i nie wcześniej niż 15 minut przed końcem pracy.
  6. Pracownicy przedszkola nie powinni opuszczać miejsca pracy w godzinach pracy, a każde służbowe i prywatne wyjście są zobowiązani deklarować w odpowiednio przygotowanych zeszytach wyjść dostępnych w pokoju nauczycielskim.
  7. Przebywając w pomieszczeniach biurowych należy używać maseczek ochronnych i rękawiczek lub dezynfekować ręce.
  8. Należy dbać o bezpieczeństwo sanitarne swojego miejsca pracy.
  9. Pracownicy obsługi są zobowiązani do wietrzenia korytarzy i części wspólnych budynku.

 

Ewa Pilzys-dyrektor PM w Reczu

Informacja dla niepełnosprawnych
BIP Ostrzeżenia eBOI elektroniczny samorząd Mapa gminy

data Kalendarz imprez

  Wrzesień 2024 >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Galeria fotografii nasz kanał TV Zamówienia, przetargi, zapytania ofertowe Narodowy Spis Powszechny Noc Poetów Ukraina Czyste Powietrze Projekty
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia