01-04-2019 • Aktualności
74. rocznica polskości na ziemiach zachodnich „Recz. Niezapomniane!”
W piątkowe popołudnie 29 marca 2019 roku w hali sportowo – widowiskowej w Reczu odbyły się uroczystości z okazji 74. rocznicy polskości na ziemiach zachodnich. W tym roku organizatorzy – Szkoła Podstawowa im. Stefana Czarnieckiego w Reczu, Towarzystwo Miłośników Recza, Gmina Recz oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Reczu – postanowili uczcić postaci, miejsca oraz historię naszej gminy, które związane są z dawnymi zakładami pracy. Tegoroczne wydarzenie odbywało się pod hasłem „Recz. Niezapomniane!”.
Już po raz czwarty pokazano pozytywną energię, która tkwi w mieszkańcach Recza i okolic. Trzy lata temu odbyły się uroczystości pod nazwą „Recz. Fantastycznie!”, podczas których uhonorowano osoby i wydarzenia tworzące powojenną historię Recza. Dwa lata temu oddano hołd instytucjom i pracownikom oświaty i kultury („Recz. Kulturalnie!”), a w zeszłym roku uroczystość poświęcona została działalności rolniczej. Wartością zeszłorocznego wydarzenia pod hasłem: „Recz. Naturalnie!” były również prelekcje p. dr Elżbiety Duszy-Zwolińskiej, p. Marii Wojciechowskiej i p. Aleksandry Albińskiej. Ciekawie przygotowane i zaprezentowane wykłady pokazały dużą różnorodność przyrodniczą naszej gminy.
Bardzo istotną rolę w tworzeniu się polskości na ziemi reckiej odgrywały powstające po wojnie i w późniejszym czasie zakłady pracy, w których zatrudnienie znajdowali mieszkańcy naszej gminy. Praca tych ludzi i ich zaangażowanie mają dzisiaj niebagatelne, historyczne znaczenie.
Fragmentami wywiadów i wspomnień, którymi podzielili się z nami: p. Elżbieta Kosiło, p. Anna Baut, p. Anna Huszcza, p. Wiesława Wyroślak, p. Mieczysław Kuś, p. Mieczysław Sakowicz, p. Tomasz Flejter, p. Jan Witek przybliżono te miejsca, które kiedyś stanowiły fundament życia mieszkańców naszej gminy. A ponieważ rozwój zakładów pracy, o których była mowa, przypadł na lata PRL-U, zatem scenografia również nie była przypadkowa.
Bardzo wielu zaproszonych gości chciało posłuchać i zobaczyć historię naszego miasta. Jako organizatorzy serdecznie dziękujemy wszystkim obecnym radnym, sołtysom, kierownikom świetlic wiejskich, emerytom, nauczycielom, przyjaciołom szkoły, gościom, którzy przyjechali do nas z daleka. Dziękujemy również przedstawicielom różnych instytucji: obecni byli min. Burmistrz Recza Wieław Łoński, Przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Nykiel, Przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Robaczek, ks. proboszcz Cezary Mroczek, kierownik MGOPS Jolanta Kiłoczko, Pan Andrzej Karbowy z Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej, Przewodnicząca Rady Rodziców Violetta Konstantynowicz, kierownik ŚDS Małgorzata Śmiechowska.
Podczas uroczystości głos zabrał Burmistrz Recza Pan Wiesław Łoński.
Efektem uroczystości będzie publikacja, która jest w przygotowywaniu. Będzie zatytułowana „Recz na rzeczy. Recz. Niezapomniane!
Znaczącym akcentem uroczystości było wręczenie publikacji „Recz na rzeczy. Recz. Naturalnie!”, która została spisana przez redakcję „Recz na rzeczy”. Uhonorowano tą pamiątką osoby, które w zeszłym roku udzieliły wywiadów. W publikacji znajdują się spisane wywiady oraz obszerne fragmenty dwóch wykładów, które mieliśmy możliwość usłyszeć w marcu 2018 roku.
Publikacja została wydana dzięki: Zachodniopomorskiej Izbie Rolniczej, Starostwu Powiatowemu, Zachodniopomorskiemu Bankowi Spółdzielczemu. Podziękowania za wsparcie w wydaniu tej publikacji kierujemy też do p. Radosława Tomicza, p. Ryszarda Dobrzanieckiego, p. Zbigniewa Karpińskiego, p. Stanisława i Pani Marzeny Barna, p. Piotra Cybulskiego. W wersji multimedialnej publikacja znajduje się na stronie Szkoły Podstawowej w Reczu w zakładce Historia szkoły.
Pierwszą częścią piątkowego wydarzenia było sympozjum naukowe pn. „Historia Recza w kronikach zapisana”. Prelegentami byli:
Piotr Pawłowski – przedstawił on krótki wykład pt. „Historia Recza w kronikach zapisana”. Warto dodać, że częścią wykładu był fragment wywiadu, którego udzieliła jego mama Pani Janina Pawłowska.
Natomiast drugim prelegentem był dr Eryk Krasucki z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych w Szczecinie, który przedstawił wykład i prezentację pt. „Rok 1945 na Pomorzu Zachodnim”.
Po części naukowej odbył się program artystyczny pn. „Recz – jak za dawnych lat”, w którym przedstawiono fragmenty wywiadów udzielonych przez mieszkańców miasta na temat starych zakładów pracy, które kiedyś funkcjonowały w Reczu. Wspominaliśmy m.in. restaurację Basztową i Hetmańską, mleczarnię, rozlewnię, cukiernię Pana Flejtra, początki Remoru, kartoniarnię, gminną spółdzielnię, księgarnię. Słuchaliśmy również wierszy o Reczu i piosenek.
Na zakończenie każdy uczestnik mógł obejrzeć wystawę zdjęć i pamiątek zatytułowaną „Recz na rzeczy – rzeczy z duszą”.
Ważnym – edukacyjnym – walorem całych obchodów 74. rocznicy polskości na ziemiach zachodnich były również lekcje o historii Recza, w których uczestniczyli tego dnia uczniowie klas VII, VIII i III gimnazjum.
W ciągu całego dnia relację z wydarzenia oraz reportaż o Reczu przygotowywała Telewizja Szczecin. Reportaż ukaże się w dniu 2 maja 2019 r.
Fotorelacja z wydarzenia znajduje się na facebooku Gminy Recz, Środowiskowego Domu samopomocy oraz na facebooku Szkoły Podstawowej w Reczu.
W dniu 31 marca 2019 roku o godz. 11.30 ks. proboszcz Cezary Mroczek odprawił Mszę św. w intencji mieszkańców gminy z okazji 74. rocznicy polskości na ziemiach zachodnich.
Podziękowania dla osób, które włączyły się w organizację wydarzenia:
Zdjęcia i eksponaty:
Monika Olender-Zań
Sylwia i Piotr Siemienik
Piotr Pawłowski
Grzegorz Jurkiewicz
Jolanta Kwaśnik
Elżbieta Kosiło
Barbara Pokorska
Wioleta Nykiel
Justyna Sawka
Anna Baut
Tomasz Flejter
Danuta I Roman Babiak
Katarzyna Janiak
Danuta Wojtuszko
Aleksandra Śliwa
Jakub Drapiński
Adam Jakubowski
Anna i Włodzimierz Huszcza
Grzegorz Tatyrża
Teresa I Mieczysław Kuś
Regina Olender
Helena i Tomasz Zań
Wacław Mucha
Barbara Rurek
Zofia Łońska
Anna Rakowska
Bożena Karpińska
Małgorzata Śmiechowska
Marlena i Bronisław Mielczarek
Teresa Sawińska
Magdalena Szremska
Elżbieta Pantoł
Ks. Cezary Mroczek
Ks. Piotr Brotoń
Bogumiła Pieciukiewicz
Mariola Koźmińska
Elżbieta Majka
Aleksandra i Maciej Gryczewscy
OSP Recz
Catering:
Piekarnia Nykiel
Marcin Kluczkowski
Katarzyna Gawlik
Katarzyna Owsicka
Agnieszka Musialik
Anna Papierska
Sylwia Siemienik
Katarzyna Janiak
Magdalena Szremska
Elżbieta Kosiło
oraz
Estera Milewska
Karina Jezierska
Barbara Stanik
Alicja Konstantynowicz
Oliwia Konstantynowicz
Roksana Florczak
Dekoracje i scenografia:
Monika Olender-Zań
Elżbieta Kosiło
Aleksandra Gryczewska
Joanna Bednarczyk
Justyna Sawka
Katarzyna Brzozowska
Dorota Rakowska
Milena Szysz
Marcelina Kozina
Wiktoria Wróblewska
Barbara Stanik
Sara Grabarek
Weronika Kurlej
Jakub Kowalczyk
Klasy IIIa, IIIb, IIIc gimnazjum, VIIIa, IVc SP
Marzena Westerlich
Organizacja i pomoc w organizacji:
Jolanta Kokorzycka
Jadwiga Nadybał
Marcelina Kozina
Milena Szysz
Oprawa techniczna:
Nataniel Nykiel
Grzegorz Jurkiewicz
Zdzisław Kamiński
Oprawa muzyczna:
Grzegorz Jurkiewicz
Joanna Biernacka
Wiktoria Spieler
Hanna Gryczewska
Zofia Gryczewska
Joanna Stąporek
Oprawa artystyczna:
Kazimierz Grębosz
Jerzy Krajewski
Aleksandra Gryczewska
Emilia Michalska
Barbara Stanik
Katarzyna Afeltowicz
Hanna Szremska
Angelika Sikora
Aleksandra Tomicz
Wywiady:
Angelika Sikora
Hanna Szremska
Aleksandra Tomicz
Sebastian Kołodziejski
Oprawa medialna:
Telewizja Szczecin
Piotr Bohdziewicz – Gmina Recz
Środowiskowy Dom Samopomocy
Zajęcia dla uczniów o historii Recza:
Aneta Kowal
Koordynatorzy uroczystości:
Aleksandra Gryczewska
Monika Olender-Zań
Grzegorz Jurkiewicz
Piotr Pawłowski
Barbara Tomicz
Milena Szysz
Maciej Gryczewski