• Pic 1
  • Pic 2
  • Pic 3
  • Pic 4
  • Pic 5
  • Pic 6
dataDziś jest: Wtorek 19 marca 2024,
imieniny: Józefa i Bogdana

« strona główna

 
ŚRODOWISKOWY DOM SAMOPOMOCY W RECZU

Ul. Staromiejska 4
73-210 Recz
Woj. Zachodniopomorskie

Tel: 95 715 90 49
Adres Email: sdsrecz@wp.pl

 

 

 

 

 

Środowiskowy Dom Samopomocy rozpoczął  swą działalność w styczniu 2002 roku. Jest jednostką organizacyjną pomocy społecznej pobytu dziennego oraz ośrodkiem wsparcia, segmentem oparcia społecznego dla osób przewlekle chorych psychicznie  oraz niepełnosprawnych  intelektualnie . Pomagamy osobom z niepełnosprawnością intelektualną, leczonym psychiatrycznie oraz wszystkim przeżywającym stany kryzysowe lub będącym w stresie.

 Opiekę nad ŚDS sprawuje pani Małgorzata Śmiechowska. Uczestnikami zajęć w Środowiskowym Domu Samopomocy w Reczu może być każda osoba z niepełnosprawnością intelektualną lub, która  cierpi z powodu zaburzeń psychicznych lub neurologicznych oraz ukończyła 18 rok życia.

Dom przeznaczony jest dla 20 podopiecznych zamieszkałych na terenie Gminy Recz. W okresie funkcjonowania placówki z naszej pomocy skorzystała bardzo liczna grupa osób z niepełnosprawnością. Środowiskowy Dom Samopomocy posiada pomieszczenia urządzone dla celów i na potrzeby użytkowników Domu:pokój wyciszeń, pracownia plastyczna, pracownia gospodarstwa domowego, warsztat stolarsko-ślusarski.

Pokój wyciszeń – zajęcia indywidualne prowadzone są przez terapeutę Małgorzatę Śmiechowską

Terapia jest prowadzona od potrzeb i możliwości uczestnika „Domu”. Uczestnik może mówić o swoich bieżących przeżyciach jak i tych pochodzących z przeszłości, snach, fantazjach, skojarzeniach pojawiających się w trakcie spotkania. Wspólnym zadaniem uczestnika i terapeuty jest podjęcie wysiłku do próby zrozumienia danej sytuacji. Celem terapii jest próba uzyskania pożądanych, pozytywnych zmian w osobowości uczestnika. Uczestnik podczas terapii zaczyna lepiej rozumieć siebie i  otaczający go świat.

Więcej informacji na temat funkcjonowania oraz zarządzania Środowiskowym Domem Samopomocy w Reczu można znaleźć w załącznikach poniżej.

ZASADY KIEROWANIA I PRZYJMOWANIA
DO ŚRODOWISKOWGO DOMU SAMOPOMOCY W RECZU

pobierz

PROGRAM DZIAŁALNOŚCI DOMU TYP A, B

pobierz

PLAN PRACY DOMU TYP A, B - ROK 2011

pobierz

TYGODNIOWY ROZKŁAD ZAJĘĆ W ŚDS NA 2011

pobierz

PLANOWANE IMPREZY I UROCZYSTOŚCI NA 2011 ROK

pobierz

SPOSOBY DOKONYWANIA OCENY

pobierz

 

 

PRACOWNIA PLASTYCZNA


Pracownia prowadzona jest przez panią Bożenę Stępień. Osobom niepełnosprawnym sztuka pomaga w poznaniu siebie i swoich emocji, staje się ona dla uczestników jednym ze środków ekspresji emocjonalnej. Uczestnicy Domu malują farbami na szkle, wykonują kartki okolicznościowe na bazie materiałów, którymi dysponują, malują obrazy przy użyciu różnych technik malarskich. Inną formą twórczości podopiecznych są prace wykorzystujące resztki tkanin, domownicy szydełkują, tkają, wykonują prace przestrzenne przy użyciu masy papierowej i gipsu.

PLAN PRACY W PRACOWNI PLASTYCZNEJ 2011 ROK
 

 

 

PRACOWNIA GOSPODARSTWA DOMOWEGO

Zajęcia w pracowni prowadzi pani Justyna Wojciechowska. Uczestnicy zajęć uczą się samodzielności i zaradności życiowej. W pracach gospodarstwa domowego uczestniczy grupa 4-5 osobowa przez okres 1 tygodnia. W tym czasie „dyżurni” uczą się gospodarowania pieniędzmi (trening ekonomiczny), robienia zakupów, przygotowywania posiłków w zależności od stopnia posiadanych umiejętności, wykonywania podstawowych czynności domowych: pranie, prasowanie, dbanie o rośliny doniczko we oraz obsługi zmechanizowanych urządzeń gospodarstwa domowego.  
Uczestnicy terapii w tej pracowni mają możliwość zapoznania się z kuchniami świata w ramach cyklicznych zajęć praktycznych pt. „Kuchnie świata” oraz rozwijania kulinarnych zdolności.  

PLAN PRACY W PRACOWNI GOSPODARSTWA DOMOWEGO 2011 ROK

 

 

WARSZTAT STOLARSKO-ŚLUSARSKI


Osoby niepełnosprawne w warsztacie poznają tajniki obróbki różnych gatunków drewna. Naprawiają krzesła, stoły, wykonują proste prace stolarskie i ślusarskie. Zapoznają się z możliwościami wykonywania okazjonalnych czynności w życiu. Uczą się obsługi urządzeń elektrycznych. Warsztat prowadzony jest przez pana Piotra Biernackiego.

PLAN PRACY W WARSZTACIE STOLARSKO-ŚLUSARSKIM NA 2011 ROK

 

 

POKÓJ WYPOCZYNKU


W języku domowników określany jako „Wypoczynkowy”. Jest to pomieszczenie wypoczynku i indywidualnych konsultacji pracownika socjalnego, pomieszczenie spotkań w mniejszym gronie.

 

 

MUZYKOTERAPIA

Stanowi jedną z technik artterapii będąc wykorzystaniem muzyki, tańca, poezji. W takiej też formie zajęcia te odbywają się w naszej placówce dwa razy w tygodniu i pełnią funkcję swoistego leku terapeutycznego. ta forma zajęć cieszy się ogromną popularnością i zainteresowaniem wśród uczestników, którzy oceniają sposób jej oddziaływania jako bardzo dobry. Zajęcia prowadzone są przez pana Grzegorza Jurkiewicza.

 

 

 

INTEGRACYJNA GRUPA TEATRALNA

Istnieje od 2008 roku. Skupia uczniów szkoły podstawowej, gimnazjum, liceum, a także podopiecznych Ośrodka Pomocy Społecznej w Reczu, sporadycznie występują z nami dzieci w wieku przedszkolnym. Zajęcia z teatroterapią odbywają się raz w tygodniu po 2 godziny. Warsztaty te rozwijają dykcję, harmonie ruchowa, koncentrację oraz pamięć. Dodatkowo aktywizują uczestników do empatii, przeżywania emocji, kształcenia wrażliwości oraz doskonalą umiejętności wyrażania uczuć.

Nasze działania skierowane są w dużej mierze do najmłodszego odbiorcy, to znaczy dzieci. Razem przygotowaliśmy do tej pory (wcześniej grupa składała się tylko z uczniów gimnazjum),dwa przedstawienia: "Na straganie", wiersze Jana Brzechwy i "Bajki mieszajki". W tym roku po raz pierwszy wystąpiliśmy na Przeglądzie Amatorskiego Ruch Artystycznego „PARA” 2010 i udało nam się dojść do etapu wojewódzkiego, na którym otrzymaliśmy wyróżnienie. Opiekunami grupy są Małgorzata Śmiechowska z  ŚDS w Reczu i Piotr Pawłowski z Gimnazjum w Reczu. Bazą, w której możemy działać jest Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Reczu, p.o. Kierownika pełni tam Pan Adam Zarzecki

 

 

 

 

TERAPIA TAŃCEM - CHOREOTERAPIA

Środowiskowy Dom Samopomocy bierze udział w zajęciach nauki tańca - Choreoterapii. Zajęcia te są formą terapii, której celem jest oddziaływanie za pomocą tańca. Terapia tańcem wywodzi się z nurtu tańca współczesnego. Nie jest to taniec rozumiany w kategoriach figur czy kroków, jest to rodzaj tańca twórczego, spontanicznego… można powiedzieć taniec wnętrza. Dla jednych jest to rozładowanie napięć i stresów, dla innych spotkanie się ze sobą, a dla kolejnych czas dobrej i przyjemnej zabawy. Zajęcia prowadzi Pani Renata Brydzińska. Uczestnicy domu wytrwale ćwiczą ucząc się walca wiedeńskiego, samby, freestyle, poloneza. Zawsze jest dużo śmiechu ale też trochę pracy. Pomieszczenie w którym możemy ćwiczyć nasze choreografie  użyczył nam Pan Adam Zarzecki Dyrektor Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Reczu za co bardzo dziękujemy. 

 

 

 

 

 

ZAJĘCIA „ DOŚWIADCZENIE ŚWIATA”

W ramach pracy terapeutycznej prowadzone są zajęcia z zakresu wsparcia psychicznego, socjoterapii, silwoterapii, biblioterapii, filmoterapii, edukacji zdrowotnej, kulturoterapii, zajęcia z fotografii oraz zajęcia relaksacyjne. Wszystkie zaproponowane formy terapii są odpowiedzią na problemy zgłaszane i diagnozowane w czasie pracy terapeutycznej z podopiecznymi. Większość zajęć nastawiona jest na realizację zadań treningu umiejętności interpersonalnych oraz umiejętności spędzania czasu wolnego. W zasobach tych zajęć są; płyty z muzyką relaksacyjną, których słuchanie stanowi dobrą formę spędzania czasu wolnego. Zajęcia z biblioterapii odbywają się w Publicznej Bibliotece w Reczu, uczestnicy tych zajęć uczą się zasad regulujących właściwe zachowanie w tejże instytucji, uczą się korzystać z biblioteki, czytelni. W terapii stosuje się zarówno metodę indywidualną, jak i grupową w zależności od form proponowanej terapii oraz indywidualnych potrzeb podopiecznych. Na zajęciach z fotografii uczestnicy tej grupy uczą się obsługi aparatu fotograficznego, uczą się w jaki sposób sfotografować wybrany przez siebie obiekt, uczą się jak kreować rzeczywistość która ich otacza, jak bawić się obrazem.

 

Są także zorganizowane wyjścia mające na celu zaznajomienie z działalnością instytucji w ramach cyklu: „Jak załatwić sprawę ?” , „Jak to jest zrobione?”


Treningi umiejętności praktycznych i społecznych jako bardzo ważny element rehabilitacji społecznej, prowadzone są stale i systematycznie w codziennej pracy terapeutycznej. Są to treningi: budżetowy, porządkowy, higieniczny, podstawowych umiejętności społecznych, treningi prowadzenia rozmowy i rozwiązywania problemów. 

 

Informacja dla niepełnosprawnych
BIP Ostrzeżenia eBOI elektroniczny samorząd Mapa gminy

data Kalendarz imprez

  Marzec 2024 >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Galeria fotografii nasz kanał TV Zamówienia, przetargi, zapytania ofertowe Narodowy Spis Powszechny Noc Poetów Ukraina Czyste Powietrze
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia