• Pic 1
  • Pic 2
  • Pic 3
  • Pic 4
  • Pic 5
  • Pic 6
dataDziś jest: Poniedziałek 29 kwietnia 2024,
imieniny: Piotra i Pawła

« strona główna

data Uroczyste Obchody Narodowego Święta Niepodległości

data 12-11-2015 • Aktualności

Tegoroczne Obchody Narodowego Święta Niepodległości, przypadające w dniu 11 listopada,  rozpoczęły się uroczystą mszą w Kościele pod wezwaniem Chrystusa Króla w Reczu, odprawioną w intencji Ojczyzny, którą koncelebrowali proboszcz parafii ks. Cezary Mroczek oraz ks. Sławomir Kokorzycki. Po mszy poczty sztandarowe Ochotniczej Straży Pożarnej w Reczu i  placówek oświatowych oraz mieszkańcy przemaszerowali na Rynek Miejski przed Pomnik Wdzięczności, gdzie miały miejsce zaplanowane na ten wyjątkowy dzień dalsze uroczystości. Na placu przed  pomnikiem osoby uczestniczące w obchodach wysłuchały okolicznościowego przemówienia Burmistrza Recza – Wiesława Łońskiego oraz oddały hołd wszystkim walczącym o wolną Polskę.

Delegacje reprezentujące władze samorządowe, placówki oświatowe, zakłady pracy oraz stowarzyszenia i organizacje działające na terenie Gminy Recz złożyły wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Wdzięczności. Następnie wszyscy zgromadzeni przeszli do sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie obejrzeli spektakl słowno – muzyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Reczu, Gimnazjum w Reczu i Zespołu Śpiewaczego „Reczanie”.  W programie oprócz wierszy i pieśni o tematyce patriotycznej, znalazło się przypomnienie ważniejszych wydarzeń historycznych od czasów pierwszego rozbioru Polski.

11 listopada 1918 roku to przełomowa data w dziejach Europy, ale przede wszystkim w dziejach narodu polskiego. Po 123 latach niewoli nadeszła upragniona wolność – Polska odzyskała niepodległość. Święto Niepodległości obchodzone w dniu 11 listopada zostało przywrócone przez Sejm PRL ustawą z 15 lutego 1989 pod nazwą „Narodowe Święto Niepodległości”. 11 listopada 1997 Sejm podjął uchwałę głoszącą m.in.: „Ta uroczysta rocznica skłania także do refleksji nad półwieczem, w którym wolnościowe i demokratyczne aspiracje Polaków były dławione przez hitlerowskich i sowieckich okupantów, a następnie - obcą naszej tradycji - podporządkowaną Związkowi Radzieckiemu komunistyczną władzę”. Dziś możemy świętować, cieszyć się radością niepodległości, ale nie zapominajmy o przeszłości, o naszej historii, o ludziach dzięki którym żyjemy w wolnej i suwerennej Polsce. Pamiętajmy o tych bohaterach Narodu Polskiego z powstania listopadowego czy styczniowego, o bohaterach wszystkich walk niepodległościowych, tych z I i II wojny światowej, ale również i tych z okresu PRLu. 

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz współorganizatorom uroczystości, a w szczególności Księżom, pocztom sztandarowym, delegacjom i przedstawicielom instytucji, jednostek oświatowych, zakładów pracy oraz organizacji pozarządowych, a także młodzieży szkolnej. Dziękujemy wszystkim mieszkańcom za przybycie i wspólne przeżywanie narodowego święta.

 

(I.R.)

Informacja dla niepełnosprawnych
BIP Ostrzeżenia eBOI elektroniczny samorząd Mapa gminy

data Kalendarz imprez

  Kwiecień 2024 >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Galeria fotografii nasz kanał TV Zamówienia, przetargi, zapytania ofertowe Narodowy Spis Powszechny Noc Poetów Ukraina Czyste Powietrze
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia