• Pic 1
  • Pic 2
  • Pic 3
  • Pic 4
  • Pic 5
  • Pic 6
dataDziś jest: Środa 08 lipca 2020,
imieniny: Elżbiety i Prokopa

« strona główna

data I Wiosenne Spotkanie z Historią Choszczno 2012

data 22-03-2012 • Aktualności

"I Wiosenne Spotkanie z Historią Choszczno 2012" z cyklu Historia XX Wieku- Odkrywamy Jej Białe Plamy. Pomysłodawcą tego mam nadzieję cyklicznego co roku organizowanego spotkania jest Fundacja "Chodak".

     Do realizacji tego projektu w tym roku zaproszona została Dyrekcja Choszczeńskiego Domu Kultury, oraz Dyrekcje Zespołów Szkół Średnich i Gimnazjalnych z Choszczna.Oczywiście w pierwszych rzędach w sali kinowej zajmą miejsca (ON)ok.100 osób ze Środowiskowych Domów Samopomocy z całego pow.Choszczeńskiego woj.zachodniopomorskiego.

"I Wiosenne Spotkanie z Historią Choszczno 2012" odbędzie się w CHDK w dniu 23.03.2012r o godz. 10:00 i 12:00.

„Long Walk Expedition” („Długi Marsz” do Wolności)

Jest zima 1941 roku. Z sowieckiego łagru pod Jakuckiem wydostaje się grupa siedmiu straceńców. Prowadzeni przez Polaka uciekinierzy przedzierają się przez Syberię, Mongolię, Pustynię Gobi, Tybet oraz Himalaje i po wielu miesiącach morderczego marszu docierają do Kalkuty w Indiach, dokonując jednej z najbardziej epickich ucieczek w dziejach ludzkości. W latach 50. ich losy zostały opisane w bestsellerowej książce Sławomira Rawicza „Długi marsz”, przetłumaczonej na 25 języków i wydanej w kilku milionach egzemplarzy.

W 2010 r. trzej młodzi podróżnicy: Tomasz Grzywaczewski, Bartosz Malinowski i Filip Drożdż postanowili przypomnieć historię Wielkiej Ucieczki. Spływali rzekami, wędrowali pieszo, konno i na rowerach. W trakcie trwającej sześć miesięcy wyprawy „Long Walk Plus Expedition”, przebyli ponad 8.000 km przez jedne z najbardziej niegościnnych rejonów naszej planety. W listopadzie dotarli do Kalkuty, tym samym oddając hołd nie tylko bohaterom „Długiego Marszu”, ale również wszystkim Polakom zesłanym na „nieludzką ziemię”, z których wielu pozostało tam na zawsze.

opis do filmu dokumentalnego:

*"Długi marsz 70 lat później", 60', dok.*
Reżyseria: Marcin Mamoń
Zdjęcia: Filip Drożdż, Tomasz Głowacki
Producent – C-Media sp. z o.o.
Producent wykonawczy

„Długi Marsz 70 lat później" to dziennik podróży uczestników wyprawy Long Walk Plus Expedition, podążających szlakiem najsłynniejszej ucieczki z Syberii, opisanej w książce "Długi Marsz" Sławomira Rawicza.

To subiektywny opis świata, z którym uciekinierzy zmierzyli się w 1941 roku, odkrywany na nowo po 70 latach. Bohaterowie filmu Tomasz Grzywaczewski, Bartosz Malinowski i Filip Drożdż (operator kamery) przemierzają prawie 8 tys. kilometrów z północnej Syberii do Kalkuty w Indiach. Ich przewodnikiem jest powieść Sławomira Rawicza uzupełniona relacją Witolda Glińskiego - uciekiniera z łagru w Jakucji, którego bohaterowie filmu odnaleźli w małym miasteczku w Kornwalii. Dla Tomasza, Bartka i Filipa GUŁAG to już na szczęście odległa historia. Postanawiają jednak przedrzeć się przez odludne obszary Azji, aby współczesny świat nie zapomniał o ofiarach sowieckich łagrów i heroizmie tych, dla których najwyższą wartością była wolność.

Młodzi podróżnicy wyruszając w ekstremalną wyprawę śladami przeszłości,chcieli pokazać światu prawdziwego bohatera, który rzucił wyzwanie sowieckiemu imperium, a swoją wędrówką dał przykład nieposkromionej woli przetrwania. Pragnęli także złożyć hołd tym, którym nie było dane wrócić z sowieckiej niewoli do wolnej Polski.

Wyprawa trwała od 14 maja do 11 listopada 2010 roku. Została podzielona na cztery, bezpośrednio po sobie następujące etapy: wodny, pieszy, konny i rowerowy. Bartosz Malinowski i Tomek Grzywaczewski barwnie opowiedzą o tej przygodzie.

     W trakcie w/w spotkania rozprowadzane zostaną przez wolontariuszy Fundacji okazyjne i niepowtarzalne CEGIEŁKI. Dochód ze sprzedaży cegiełek zostanie przekazany na realizację celów statutowych Fundacji

Wiecej informacji na stronie www.chodak.org

  

Informacja dla niepełnosprawnych
BIP Ostrzeżenia eBOI elektroniczny samorząd Mapa gminy

data Kalendarz imprez

  Lipiec 2020 >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Galeria fotografii nasz kanał TV
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia