• Pic 1
  • Pic 2
  • Pic 3
  • Pic 4
  • Pic 5
  • Pic 6
dataDziś jest: Wtorek 23 kwietnia 2024,
imieniny: Jerzego i Wojciecha

« strona główna

data Spotkanie z sędzią Anną Marią Wesołowską

data 17-01-2018 • Aktualności

W dniu 11 stycznia 2018 r., z inicjatywy pedagoga szkolnego Szkoły Podstawowej im. Stefana Czarnieckiego w Reczu p. Wiolety Sankowskiej, p. Sylwii Leśniak z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Reczu, Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz dzięki uprzejmości Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Reczu, odbyło się spotkanie z p. sędzią.

Prelegentka na spotkaniu z rodzicami, nauczycielami oraz pracownikami obsługi i administracji Szkoły Podstawowej, wychowawcami Przedszkola, przedstawicielami Urzędu Miejskiego z Burmistrzem Wiesławem Łońskim na czele, przedstawicielami innych instytucji, przedstawiała szereg zagadnień, którymi od wielu lat się zajmuje. Sędzia poruszała następujące tematy – niezwykle ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży:

  1. Znaczenie wczesnej profilaktyki zintegrowanej w budowaniu bezpiecznej szkoły.
  2. Nowe zagrożenia (grooming, zbyt wczesna inicjacja seksualna, cyberprzemoc, Internet, używki, alkohol, narkotyki, dopalacze, e-papierosy).
  3. Zasady odpowiedzialności nieletnich.
  4. Zachowania, na które mamy obowiązek reagować w ramach procedury Niebieska Karta.
  5. Nowe formy przemocy wobec dziecka (euro sieroctwo, zaniedbania, wykorzystanie dziecka w konflikcie około rozwodowym, obowiązek wysłuchania dziecka przez sąd).
  6. Rodzice a szkoła.
  7. Mediacja w sprawach nieletnich i mediacja rówieśnicza.

W spotkaniu uczestniczyło niemal 300 osób, a wśród nich m.in. przedstawiciele: Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Reczu, Środowiskowego Domu Samopomocy w Reczu, Powiatowej Komendy Policji w Choszcznie oraz Posterunku Policji w Reczu, pracownicy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Choszcznie, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Reczu, przedstawiciele Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej przy Sądzie Rejonowym w Choszcznie, przedstawiciele Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej w Reczu, przedstawiciele służby zdrowia, pedagodzy szkolni z zaprzyjaźnionych szkół.

Pani Anna Maria Wesołowska była naszym gościem przez cały dzień, gdyż już ok. godz. 10.30 spotkała się z najmłodszymi – przedszkolakami z Przedszkola Miejskiego w Reczu oraz uczniami klas I-III Szkoły Podstawowej. Po południu uczestnikami spotkania z p. sędzią byli uczniowie starszych klas SP oraz młodzież gimnazjalna. Pani Wesołowska opowiadała o swojej pracy, zadawała pytania dzieciom i młodzieży, ale jednocześnie wyczerpująco odpowiadała na wiele pytań młodych ludzi, min. związanych z jej pracą w sądzie, jej programem telewizyjnym, a także trudnych pytań dotyczących reformy sądownictwa.

Popołudniowe spotkanie, po którym można było zakupić książkę p. Wesołowskiej i otrzymać jej autograf, uświadomiło wielu z nas, jak ważne jest bezpieczne i odpowiedzialne wychowanie dzieci, jak dojrzała może być nasza młodzież, jak dużo obowiązków wobec niej mamy my – dorośli.

Anna Maria Wesołowska jest absolwentką I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Łodzi. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego (1978), otrzymała nominację w 1982.

Łódzka sędzia, współautorka ustawy o świadku koronnym, ekspert od przestępczości zorganizowanej. Była członkiem składów orzekających w procesach łódzkiej „Ośmiornicy” i Gangu Popeliny. Brała udział w wydaniu orzeczenia o nałożeniu na siedemnastoletniego handlarza narkotyków obowiązku ostrzegania młodzieży na lekcjach wychowawczych przed handlem i używaniem narkotyków. 1 października 2009 przeszła w stan spoczynku.

Napisała do Dziennika Łódzkiego cykl felietonów skierowanych do młodzieży na temat prawa, których część była przedmiotem zajęć szkolnych w Łodzi na temat korupcji. Zainicjowała program uczestniczenia w rozprawach sądowych uczniów w wieku 15–18 lat jako formę edukacji prawnej. Prowadziła w początkowym etapie jeden z pierwszych w Polsce program pokoju przesłuchań dla dzieci – świadków i ofiar przestępstw (Pokój Przyjazny Dziecku – „błękitny pokój”, „niebieski pokój”).

Członkini Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”. Współtwórczyni projektu „Dziennikarz w sądzie”, organizowanego przez „Iustitia”, Fundację im. Stefana Batorego i Helsińską Fundację Praw Człowieka, mającego na celu poznanie przez dziennikarzy uwarunkowań pracy sędziów i na odwrót.

Członkini Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu. Pełni funkcję społecznego doradcy Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka.

W 1972 zagrała w wyreżyserowanym przez Anette Olsen filmie Agnieszka. Występowała w serialu z gatunku court show Sędzia Anna Maria Wesołowska, emitowanym od 2006 do 2011 przez telewizję TVN, grając samą siebie.

Wybrane publikacje:

  • Bezpieczeństwo młodzieży. Poradnik prawny. Warszawa: Wydawnictwo Poltext, 2008. ISBN 978-83-7561-008-6.
  • Bezpieczna młodzież: program prewencyjno-wychowawczy dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych województwa łódzkiego. Łódź: Regionalne Centrum Polityki Społecznej przy Urzędzie Marszałkowskim, 2003. ISBN 83-919501-1-5.
  • Zmiany kodyfikacji karnych w zakresie przepisów dotyczących ochrony prawnej małoletnich; [w:] kwartalnik Dziecko krzywdzone nr 6/2004 – Dziecko jako świadek w procedurach prawnych; Fundacja Dzieci Niczyje, ISSN 1644-6526 (ekspertyza na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka).
  • Korupcja w wymiarze sprawiedliwości – symptomy i kulisy; [w:] Przestępczość zorganizowana. Świadek koronny, terroryzm w ujęciu praktycznym pod red. Emila W. Pływaczewskiego. Kraków: Wydawnictwo „Kantor Wydawniczy Zakamycze”, 2005. ISBN 83-7444-128-3.

 

Maciej Gryczewski

Informacja dla niepełnosprawnych
BIP Ostrzeżenia eBOI elektroniczny samorząd Mapa gminy

data Kalendarz imprez

  Kwiecień 2024 >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Galeria fotografii nasz kanał TV Zamówienia, przetargi, zapytania ofertowe Narodowy Spis Powszechny Noc Poetów Ukraina Czyste Powietrze
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia