• Pic 1
  • Pic 2
  • Pic 3
  • Pic 4
  • Pic 5
  • Pic 6
dataDziś jest: Czwartek 19 lipca 2018,
imieniny: Wincentego i Wodzisława

« strona główna

data Narodowe Czytanie 2017

data 12-09-2017 • Aktualności

Nasze zaproszenie przyjęli między innymi: Burmistrz Recza Wiesław Łoński, Przewodniczący Rady Miejskiej w Reczu Piotr Pawłowski, Radna Powiatu Choszczno Jolanta Kiłoczko.

Wśród osób, które aktywnie włączyły się w tę imprezę, przygotowując scenografię, oprawę muzyczną, a przede wszystkim czytając fragmenty „Wesela”, były: nauczyciele - Maciej Gryczewski, Aleksandra Gryczewska, Barbara Tomicz, Maria Romanowska, Wioleta Sankowska, Małgorzata Juszkiewicz, Anna Rakowska, Zofia Łońska, Grzegorz Jurkiewicz, Artur Stąporek, ks. Piotr Brotoń, Dorota Rakowska,  uczniowie – Zuzanna Kostrzewska, Nikola Merks, Barbara Stanik, Karol Stąporek, Dariusz Parchem z mamą Wioletą, Wiktoria Kozempha, Zuzanna Ruchlicka. Ponadto udział wzięli: pracownicy Urzędu Miejskiego w Reczu, pracownicy ŚDS, p. Jolanta Górniak, p. Andrzej z Lęborka, Bartek Ogłoziński, p. Zdzisław Kamiński.

Nad całością wydarzenia czuwała p. Agnieszka Koźbiał – dyrektor MGOKiS.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W ubiegłym roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. Przez ponad 11 godzin powieść Sienkiewicza czytali znani aktorzy. W całej Polsce i za granicą Quo vadis przeczytano w ponad 2200 miejscach.

W tym roku również my włączyliśmy się w tę ideę.

Warto w tym miejscu przedstawić dzieło oraz jego autora, które wspólnie czytaliśmy.

 „Wesele. Dramat w trzech aktach”, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie Wesele zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań Wesela.

Stanisław Wyspiański (1869-1907) – poeta, dramatopisarz, malarz, inscenizator – był jednym z najgenialniejszych polskich artystów. Wybitny przedstawiciel Młodej Polski, zajmował się wieloma dziedzinami sztuki. Uprawiał malarstwo, pisał utwory liryczne i dramatyczne, libretta oper, projektował witraże, meble, a nawet strój dla Lajkonika. Został pochowany w Krypcie Zasłużonych w podziemiach kościoła oo. Paulinów na Skałce.

Organizatorzy

BIP Ostrzeżenia eBOI elektroniczny samorząd Mapa gminy

data Kalendarz imprez

  Lipiec 2018 >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Galeria fotografii ZDGO nasz kanał TV
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia