• Pic 1
  • Pic 2
  • Pic 3
  • Pic 4
  • Pic 5
  • Pic 6
dataDziś jest: Wtorek 21 maja 2024,
imieniny: Wiktora i Tymoteusza

« strona główna

data Informacja - szacowanie szkód związanych z wystąpieniem zjawiska suszy

data 02-08-2021 • Aktualności

Burmistrz Recza informuje, iż wnioski o oszacowanie strat w uprawach rolnych spowodowanych wystąpieniem suszy producenci rolni mogą składać  wyłącznie za pomocą aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą”.

Producent rolny korzystając z własnego Profilu zaufanego określa w aplikacji zakres i stopień strat spowodowanych przez suszę w uprawach rolnych w swoim gospodarstwie rolnym.

Zgodnie z informacją Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi producent rolny ma prawo do kilkukrotnego uzupełniania strat w poszczególnych uprawach w miarę ich obejmowania suszą wskazywaną przez System Monitoringu Suszy rolniczej-do czasu potwierdzenia ostatniego zgłoszenia poprzez podpisanie wniosku o oszacowanie strat Profilem Zaufanym, jednak nie później niż do 15 października. Podpisanie wniosku uruchamia proces generowania protokołu strat w gospodarstwie rolnym, przekazywanego do zatwierdzenia przez Wojewodę, i uniemożliwia dokonywanie dalszych zgłoszeń.

Wprowadzone przez producenta rolnego dane są w aplikacji automatycznie weryfikowane z danymi:

- Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (danymi z e-Wniosku Plus)

- Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach

W przypadku, gdy producent rolny we wniosku o szacowanie strat spowodowanych wystąpieniem suszy poda procentową wysokość strat w poszczególnych uprawach wyższą niż wysokość ustaloną przez IUNG, do obliczenia wysokości szkody przyjmuje się dane w tym zakresie ustalone przez IUNG wynikające z Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej.

W aplikacji automatycznie generowany jest protokół oszacowania szkód powstałych w wyniku suszy, jeżeli szkody wynoszą powyżej 30% średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie rolnym z ostatnich trzech lat poprzedzających rok, w którym wystąpiła susza. Średnia roczna wartość produkcji z całego gospodarstwa jest wyliczana w aplikacji na podstawie danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie o średniej wielkości produkcji rolnej pochodzących z systemu zbierania i wykorzystywania danych rachunkowych z gospodarstw rolnych w podziale na regiony FADN.

            W przypadku, gdy szkody nie przekraczają 30%, producent rolny otrzymuje informację o odrzuceniu wniosku o oszacowanie strat wraz z kalkulacją, w której przedstawione są wyliczenia. Zarówno protokół, jak i informacja są przedstawiane producentowi rolnemu w aplikacji w oknie „status sprawy”.

            W aplikacji producent rolny otrzymuje protokół oszacowania szkód w gospodarstwie rolnym spowodowanych przez suszę, o ile szkody przekraczają 30% średniej produkcji rolnej, który jest podstawą do ubiegania się o pomoc publiczną dostępną w danym roku.

            Stosownie do informacji MRiRW – producenci rolni, którzy ponieśli koszty z tytułu niezebrania plonów w wyniku powstania szkód spowodowanych wystąpieniem suszy w produkcji zwierzęcej, to zgodnie z §13x ust. 9 pkt 7 rozporządzenia Rady ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zdań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wartość dodatkowych kosztów nie może przekroczyć wysokości szkód spowodowanych przez suszę w uprawach producenta rolnego na paszę dla bydła, świń, owiec lub kóz i wartości produkcji zwierzęcej. Wykaz upraw rolnych, w których szkody spowodowane przez suszę mogą być naliczane podwójnie w przypadku utrzymywania zwierząt z gatunku bydło, świnie, owce lub kozy, zawiera załącznik do ww. rozporządzenia Rady Ministrów.

            Powyższe rozwiązanie umożliwia hodowcom bydła wykazanie strat w uprawach rolnych przeznaczonych na pasze dla bydła, świń, owiec lub kóz podwójnie po raz pierwszy jako utracone wartości produkcji roślinnej oraz po raz drugi jako dodatkowe koszty zakupu pasz do wysokości utraconych wartości produkcji roślinnej z upraw paszowych.

Proces szacowania szkód w gospodarstwach rolnych nie jest zakończony decyzją administracyjną, dlatego brak możliwości odwołania od wyników wynikających z wprowadzonych do aplikacji baz danych umożliwiających oszacowanie strat spowodowanych wystąpieniem suszy.

           

Informacja dla niepełnosprawnych
BIP Ostrzeżenia eBOI elektroniczny samorząd Mapa gminy

data Kalendarz imprez

  Maj 2024 >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Galeria fotografii nasz kanał TV Zamówienia, przetargi, zapytania ofertowe Narodowy Spis Powszechny Noc Poetów Ukraina Czyste Powietrze
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia